内联紧凑型系列
1614B1020W

- 提升阀结构可实现接近零泄漏和高耐污性
- 自清洁
- 磨损补偿
- 使用寿命长
- 二位三通常闭或常开,以及二位 四 通阀
- 管式安装或汇流板安装
产品信息
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 16 |
| Application | General |
| Actuation | Electrical |
| Function | 3/2 Single Solenoid |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1/8" |
| Outlet Pipe Size | 1/8" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Connection | Hardwired |
| Manual Override | Non-locking |
| Avg Cv | 0.3 |
| Voltage | 24 VDC |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Power Consumption | 14 watts |
| Ambient Temperature | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Ambient Temperature (Celcius) | 4 to 50 |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Media Temperature (Celcius) | 4 to 80 |
| Fluid Media | Filtered air |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Operating Pressure (bar) | 0.3 to 10 |
| Length | 2.58 in (66 mm) |
| Length (mm) | 66 |
| Width | 2.88 in (73 mm) |
| Width (mm) | 73 |
| Height | 3.73 in (95 mm) |
| Height (mm) | 95 |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Weight (kg) | 0.6 |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Acetal |
| Seal Material | Buna-N |
