经典27系列
2754A7001

- 1/4” 至 2 1/2” 接口尺寸
- 提升阀
- 管式安装
- 高流速
- 内先导或外先导;易于现场转换,与外部先导电源一起使用
- 在阀门的整个使用寿命内保持一致的响应时间
产品信息
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 27 |
| Application | General |
| Actuation | Pneumatic |
| Function | 3/2 Single Pilot |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1-1/4" |
| Outlet Pipe Size | 1-1/4" |
| Exhaust Pipe Size | 1-1/2" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Pilot Type | External |
| Size | 1-1/4" |
| Cv (1-2) | 19 |
| Cv (2-3) | 24 |
| Ambient Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 6.63 in (168 mm) |
| Width | 4.84 in (123 mm) |
| Height | 7.49 in (190 mm) |
| Weight | 8.0 lb (3.6 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Acetal, Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N |
