21真空系列
2152B7900

- 提升阀结构具有高耐污性
- ROSS 真空阀具有更大的通孔,允许更大的流量
- 可以安装在执行器附近,减少气管线长度
- 内部/外部先导
- 接近零泄漏
产品信息
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 21 |
| Application | Vacuum |
| Actuation | Pneumatic |
| Function | 2/2 Single Pilot |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1-1/2 |
| Outlet Pipe Size | 1-1/2 |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Pilot Type | External |
| Manual Override | Not Included |
| Size | 1-1/4 |
| Cv (1-2) | 23.0 |
| Ambient Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Media Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered air |
| Operating Pressure | Vacuum to 150 psig (vacuum to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | Equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 6.63 in (168 mm) |
| Width | 4.09 in (104 mm) |
| Height | 7.49 in (190 mm) |
| Weight | 11.0 lb (5.0 kg) |
| Valve Body Material | Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Aluminum and Stainless Steel |
| Seal Material | Fluorocarbon |
