经典27系列
2773B5001W

- 1/4” 至 2 1/2” 接口尺寸
- 提升阀
- 管式安装
- 高流速
- 内先导或外先导;易于现场转换,与外部先导电源一起使用
- 在阀门的整个使用寿命内保持一致的响应时间
产品信息
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 27 |
| Application | General |
| Actuation | Electrical |
| Voltage | 24 VDC |
| Function | 3/2 Single Solenoid |
| Default Position | Normally Closed |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 3/4" |
| Outlet Pipe Size | 3/4" |
| Exhaust Pipe Size | 1" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Connection | Hardwired |
| Pilot Type | Internal/External |
| Manual Override | Non-locking |
| Size | 3/4" |
| Cv (1-2) | 7.7 |
| Cv (1-4) | 11 |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Power Consumption | 20 watts |
| Ambient Temperature | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 4.46 in (116 mm) |
| Width | 3.59 in (91 mm) |
| Height | 7.89 in (200 mm) |
| Weight | 3.3 lb (1.5 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Acetal, Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N |
