止回阀
1968D2001

- 自清洁提升阀设计可耐受脏污
- 开启压力低
- 可在线维修
- 由于软密封设计,运行安静
产品信息
| Valve Type | Check Valve |
| Series | 19 |
| Application | General |
| Actuation | Pneumatic |
| Function | 2/2 |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1/4" |
| Outlet Pipe Size | 1/4" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Avg Cv | 2.9 |
| Ambient Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Media Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | equal to or greater than inlet |
| Length | 2.79 in (71 mm) |
| Width | 1.58 in (40 mm) |
| Height | 1.38 in (35 mm) |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
