经典21系列
D2153B8012

- 1/4” 至 1 1/2” 接口尺寸
- 2、3 或 4 通阀
- 高温和低温应用
- 易于适应真空服务
- 极端温度范围选项,包括高达 150° C的压力控制型号及以下使用丁腈橡胶密封件时可达 -40°C
产品信息
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 21 |
| Application | Low Temperature |
| Actuation | Pneumatic |
| Function | 3/2 Single Pilot |
| Default Position | Normally Closed |
| Return | Spring |
| Thread Type | G |
| Inlet Pipe Size | 1-1/2" |
| Outlet Pipe Size | 1-1/2" |
| Exhaust Pipe Size | 1-1/2" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Connection | Hardwired |
| Pilot Type | Internal/External |
| Manual Override | Non-locking |
| Size | 1-1/4 |
| Cv (1-2) | 22.0 |
| Cv (2-3) | 23.0 |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Power Consumption | 87 VA inrush, 30 VA holding on 50/60 Hz |
| Ambient Temperature | -40 to 120 F (-40 to 50 C) |
| Media Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered air |
| Operating Pressure | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | Equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 6.63 in (168 mm) |
| Width | 4.09 in (104 mm) |
| Height | 7.49 in (190 mm) |
| Weight | 11.0 lb (5.0 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Aluminum and Stainless Steel |
| Seal Material | Fluorocarbon |
