经典21系列
2152B7001

- 1/4” 至 1 1/2” 接口尺寸
- 2、3 或 4 通阀
- 高温和低温应用
- 易于适应真空服务
- 极端温度范围选项,包括高达 150° C的压力控制型号及以下使用丁腈橡胶密封件时可达 -40°C
产品信息
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 21 |
| Application | High Temperature |
| Actuation | Pneumatic |
| Function | 2/2 Single Pilot |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1-1/4" |
| Outlet Pipe Size | 1-1/4" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Pilot Type | External |
| Size | 1-1/4 |
| Avg Cv | 29.0 |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Ambient Temperature | 0 to 250 F (-17 to 122 C) |
| Media Temperature | 0 to 300 F (-17 to 150 C) |
| Fluid Media | Filtered air |
| Operating Pressure | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | Equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 6.63 in (168 mm) |
| Width | 4.09 in (104 mm) |
| Height | 7.49 in (190 mm) |
| Weight | 11.0 lb (5.0 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Aluminum and Stainless Steel |
| Seal Material | Fluorocarbon |
