经典21系列
2152B6012

- 1/4” 至 1 1/2” 接口尺寸
- 2、3 或 4 通阀
- 高温和低温应用
- 易于适应真空服务
- 极端温度范围选项,包括高达 150° C的压力控制型号及以下使用丁腈橡胶密封件时可达 -40°C
产品信息
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 21 |
| Application | Low Temperature |
| Actuation | Pneumatic |
| Function | 2/2 Single Pilot |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1" |
| Outlet Pipe Size | 1" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Pilot Type | External |
| Size | 3/4 |
| Avg Cv | 7.9 |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Ambient Temperature | -40 to 120 F (-40 to 50 C) |
| Media Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered air |
| Operating Pressure | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | Equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 4.56 in (116 mm) |
| Width | 3.11 in (79 mm) |
| Height | 4.42 in (112 mm) |
| Weight | 4.2 lb (2.0 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Aluminum and Stainless Steel |
| Seal Material | Fluorocarbon |
