用于外部监控的 SV27 系列先导式止回阀
SV27DC115508CSAA1D

- 耐污、磨损补偿,可实现快速响应和高流量
- 提升阀结构可实现接近零泄漏和高流量。耐脏性
- 感测内部位置和状态
- 通过 DPST 开关(双刀单掷)进行电气反馈
- 直接操作安全级强制引导正断状态开关 (DPST)
- 通过监控安全开关状态可以获得高达 90% 的诊断覆盖率 (DC)
- SISTEMA 库可供下载
产品信息
| Series | SV27 |
| Construction | Poppet |
| Body Size | 3/4" |
| Ports 1-2 Flow | 8.3 Cv (8167 Nl/min) |
| Length | 5.0 in (127 mm) |
| Width | 3.3 in (84 mm) |
| Height | 8.5 in (215 mm) |
| Weight | 5.0 lb (2.3 kg) |
| Valve Function | 2/2 Pneumatic PO Check |
| Actuation | Electrical |
| Pressure Release Type | DPST Switch |
| Port 1 Size | 3/4" |
| Port 2 Size | 3/4" |
| Thread Type | G |
| Voltage | 24 VDC |
| Power Consumption | 6 watts |
| Electrical Connection | CNOMO |
| Mounting | Inline |
| Ambient Temperature Range | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Media Temperature Range | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Flow Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 40 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet Material | Acetal and Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N; Fluorocarbon |
| Safety Category | Category 2 |
| PL Rating | PL c |
| Safety Integrity Level | SIL 2 |
| DGUV Certification | Yes |
| CE Certification | Yes |
| EAC Declaration | Yes |
| CSA/UL Certification | Yes |
