19 系列先导式止回阀
1958A2130

- 直角设计,方便安装
- 带Banjo螺纹或快插接头
- 润滑或非润滑工况都可工作
产品信息
| Series | 19 |
| Construction | Poppet |
| Ports 1-2 Flow | 0.8 Cv (787 Nl/min) |
| Ports 2-1 Flow | 0.7 Cv (689 Nl/min) |
| Length | 2.2 in (55 mm) |
| Width | 0.9 in (22 mm) |
| Valve Function | 2/2 Pneumatic PO Check |
| Default | Normally Closed |
| Actuation | Manual |
| Pilot Type | Air |
| Pressure Release Type | Manual |
| Port 1 Size | 3/8" |
| Port 2 Size | 1/4" |
| Thread Type | NPT |
| Mounting | Inline |
| Ambient Temperature Range | 15 to 160 F (-10 to 70 C) |
| Media Temperature Range | 15 to 160 F (-10 to 70 C) |
| Flow Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Valve Body Material | Nickel Plated Brass and Anodized Aluminum |
| Poppet Material | Acetal and Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N & Fluorocarbon |
| Safety Category | Category 1 |
| PL Rating | PL c |
| Safety Integrity Level | SIL 2 |
| DGUV Certification | No |
| CE Certification | No |
| EAC Declaration | Yes |
| CSA/UL Certification | No |
