DMC2系列双联阀
DM2CDA54A21005

- 与适当的安全控制一起使用时,冗余控制可以实现 Cat 4,PL e
- 动态监控和气体控制功能集成到两个相同的阀芯中
- 通过动态监控检测阀芯的异步动作,阀锁定并处于安全状态,导致残余出口压力小于进气量的1%
- 手动复位
- 提升阀设计具有耐污性、磨损补偿功能,可实现快速响应和高流量
- PTFE 备用活塞环增强了阀门的耐用性,无论有无润滑,均可运行
- 包括具有常开 (NO) 和常闭 (NC) 触点的压力开关,可为控制系统提供状态反馈,指示阀门是否处于锁定状态或准备运行状态
- 高流量、消音器
- 底座安装方便维护
- 阀门两侧均有进气口和排气口,便于现场安装接线
- SISTEMA 库可供下载
产品信息
| Series | DM2C Series |
| Valve Function | Redundant 3/2 Single Solenoid |
| Construction | Dual Poppet |
| Actuation | Electrical |
| Soft Start | Not Included |
| Lockout | Not Included |
| Monitoring | Internal |
| Feedback | Mechanical Pressure Switch |
| Reset | Solenoid |
| Voltage | 24 VDC |
| Thread Type | G |
| Inlet Size | 3/4" |
| Outlet Size | 3/4" |
| Exhaust Size | 3/4" |
| Basic Size | 8 |
| Ports 1-2 Flow | 4.2 Cv (4133 Nl/min) |
| Ports 2-3 Flow | 9.4 Cv (9250 Nl/min) |
| Feedback Rating | Contacts - 0.1 A, 125/250 volts AC; 0.1 A, 30 volts DC; 0.3 A, 60 volts DC |
| Power Consumption | 15 watts |
| Solenoid Connection | 5-pin M12 |
| Feedback Connection | EN 175301-803 Form A |
| Operating Pressure Max | 120 psig (8.3 bar) |
| Pilot Supply | Internal |
| Height | 12.73 in (323.3 mm) |
| Length | 5.41 in (137.4 mm) |
| Width | 7.48 in (190 mm) |
| Weight | 8.4 lbs (3.7 kg) |
| Mounting | Base Mount |
| Ambient Temperature | 15 to 122 F (-10 to 50 C) |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Flow Media | Filtered, lubricated or unlubricated (mineral oils according to DIN 51519, viscosity classes 32-46) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Acetal and Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N |
| Safety Category | Category 4 |
| PL Rating | PL e |
| Safety Integrity Level | SIL 3 |
| DGUV Certification | Yes |
| CE Certification | Yes |
| EAC Declaration | Yes |
