Lockout Valves, 15 Series
D1523B3004
| SERIES | 15 Series Stainless Steel |
| ACTUATION | Manual |
| FUNCTION | 3/2 |
| SOFT START | Not Included |
| CONSTRUCTION | Spool |
| VALVE BODY MATERIAL | 316 Stainless Steel |
| THREAD TYPE | G |
| INLET SIZE | 3/8 |
| OUTLET SIZE | 3/8 |
| EXHAUST SIZE | 1/2" |
| BODY SIZE | 1/2 |
| MOUNTING | In-line |
| LENGTH | 4.3 in (108.5 mm) |
| WIDTH | 2.36 in (59.8 mm) |
| HEIGHT | 10.47 in (265.8 mm) |
| PORTS 1-2 FLOW | 5.8 Cv (5700 Nl/min) |
| PORTS 2-3 FLOW | 6.2 Cv (6100 Nl/min) |
| AMBIENT TEMPERATURE | 30 to 175 F (-1 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 30 to 175 F (-1 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 0 to 300 psig (0 to 20.7 bar) |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| DGUV CERTIFICATION | No |
| CE CERTIFICATION | No |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | No |