Double Valves with or w/o Pressure Switches, Ports 1/4 to 3/4
3573B2632Z

- Designed to enable users to comply with current safety regulations
- Can be integrated with external monitoring systems to provide for lockout and inhibiting further machine operation until the controls system is reset
- Default to de-energized position upon fault condition
Need Help? No Problem!
Customer Service
+86 (021) 69157942
Technical Service
+86 (021) 69157942
Need Help? No Problem!
Customer Service
+86 (021) 69157942
Technical Service
+86 (021) 69157942
Product Information
| Port Size (In) | 1/4" |
| Port Size (Out) | 1/4" |
| Port Size (Exhaust) | 1/4" |
| Port Thread | NPT |
| Cv (Exhaust) | 1.4 |
| Cv (In-Out) | 0.9 |
| Voltage | 120 VAC |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Inlet Side | Left Side |
| Status Indicator | Pressure Switch |
| Monitor Type | Externally Monitored |
| Override | Without Override |
| Reset Type | N/A |
| Input to Main Solenoid | Independent |
| Switches for External Monitoring | Available Port |
| Solenoid Connection | DIN |
| Status Indicator Connection | Indicator not included |
