Safe Air Entry Assembly with MDC1 Series Safe Exhaust Valve
MDC1E14LL3B1GAEXMGA

- Classic or Modular Lockout L-O-X® Valve
- Filter, Integrated Filter/Regulator, and Lubricator with metal bowls
- MDC1 Series Safe Exhaust valves without solid state pressure sensor are rated for Category 1, PL c
- SISTEMA Library Available for download at rosscontrols.com
Need Help? No Problem!
Customer Service
+86 (021) 69157942
Technical Service
+86 (021) 69157942
Need Help? No Problem!
Customer Service
+86 (021) 69157942
Technical Service
+86 (021) 69157942
Product Information
| Valve Series | MDC1 |
| Feedback | Not Included |
| Soft Start | Included |
| Monitoring | External |
| Voltage | 24 VDC |
| Electrical Connection | M12 |
| Thread | G |
| Port Size (In-Out) | 1/2" |
| Port Size (Exhaust) | 1" |
| Body Size | 1/2" |
| Gauge | Analog Gauge |
| Lockout Series | Classic LOX |
| Lockout Location | Before FRL |
| Extra Port Block | 3/8" |
| Extra Port Block Location | Upstream/Downstream |
| FRL Series | MD4 |
| Filter Regulator | Integrated |
| Lubricator | Included |
| Silencer | Included |
| Plate Mount | Not Included |
| Drip Leg | Not Included |
| Safety Category | Category 1 |
| PL Rating | PL c |
| Safety Integrity Level | SIL 1 |
| DGUV Certification | Pending |
| CE Certification | Yes |
| UKCA | Yes |
| CSA/UL Certification | Pending |
