Mid-Size Series
5N00B4303

- Filter and regulator consolidated in a single assembly; sight-feed lubricator
- Modular mounting
- Polycarbonate plastic bowls with shatterguard, or zinc bowls
- Automatic drain, or manual drain filter
- Self-relieving piston-type, or non-relieving regulator
- Pressure gauge
Need Help? No Problem!
Customer Service
+86 (021) 69157942
Technical Service
+86 (021) 69157942
Need Help? No Problem!
Customer Service
+86 (021) 69157942
Technical Service
+86 (021) 69157942
Product Information
| PORT SIZE | 1/2 |
| PORT THREAD | NPT |
| PORT TYPE | Pipe Nipples |
| FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| FILTER TYPE | 5 µm |
| FILTER MATERIAL | Polyethylene |
| FILTER BOWL SIZE | 4 oz (120 ml) |
| DRAIN TYPE | Manual |
| REGULATOR CONSTRUCTION | Piston |
| RELIEVING | Self-Relieving |
| ADJUSTMENT | Knob |
| GAUGE | No Gauge |
| LUBRICATOR TYPE | Sight-Feed |
| LUBRICATOR BOWL TYPE | Polycarbonate |
| LUBRICATOR BOWL SIZE | 4 oz (120 ml) |
| FILL METHOD | Quick Fill Cap |
| MOUNTING | Modular |
| FLOW MEDIA | Compressed Air |
| INLET PRESSURE RANGE | 0 to 150 psig (0 to 10 bar) |
| REGULATED PRESSURE RANGE | 0 - 100 psig (0 - 6.9 bar) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
